Az esküvőkön mi sem természetesebb, hogy a menyasszony mellett ott állnak a koszorúslányok, de gondolkodtatok már rajta, hogy honnan is eredhet ez a szokás? A koszorúslány intézményére vonatkozóan több elmélet is fennmaradt. Az egyik elmélet szerint a szokás az ókori Rómából ered, ahol egyforma ruhába öltözött lányok fonták körbe koszorúként a menyasszonyt, hogy megóvják az ártó szellemektől. Egyesek erre a szokásra eredeztetik vissza, hogy a koszorúslányok gyakorta egyforma ruhát viselnek.

Van, akik úgy vélik, hogy ez egy remek alkalom volt a hajadon lányoknak, hogy felhívják magukra a férfiak figyelmét, és párt találjanak. Ennek okán viseltek egyforma ruhát, hogy azonos esélyekkel induljanak a férfiakért folyó versenyben.
Mások a Bibliában találták meg a szokás eredetét. A Bibliában található történet szerint Jákob két házasságot is köt, és arái, Ráhel és Lea is magával vitték a cselédjeiket a menyegzőre, akik segítségükre voltak az előkészületeknél.
Mivel angolban a szolgálólányt maid-nek hívják és a koszorúslányt bridesmaid-nek, így könnyű arra következtetni, hogy innen jött ez a szokás.

A harmadik elmélet a Viktoriánus korra vezeti vissza ezt a szép hagyományt, amikor is a menyasszonyoknak női segédei voltak, akik segédkeztek a lakodalom megszervezésében, s együtt vonultak az oltárhoz az arával. Akkoriban különféle fűszerekkel és fokhagymával a kezükben sétáltak, hogy elijesszék a gonosz lelkeket, akik árthatnak a friss házasoknak, manapság a virágszirmok dobálásában és a koszorúslány csokorban él tovább ez a hagyomány. Mindenki döntse el melyik verzió a szimpatikusabb vagy logikusabb számára!